• ۱۲ خرداد ۱۴۰۰

تصویب ۳۲ قطعه تمبر مشاهیر در شورای عالی تمبر

سیدجمال هادیان رئیس شورای عالی تمبر، گفت: این شورا در یک رکورد بی سابقه در جلسه چهارشنبه دوازدهم خردادماه انتشار ۳۲ قطعه تمبر نکوداشت ملی را به تصویب رساند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیدجمال هادیان طبائی زواره با اشاره به رویکرد نوین شورای عالی تمبر، گفت: در مسیر تحقق رویکرد نوین شورای عالی تمبر و به منظور معرفی تدریجی ظرفیت‌های تاریخی، میراثی، فرهنگی هنری، طبیعی و مشاهیر کشور، طراحی و تصویب ظرفیت‌های مغفول مانده در شورای تمبر سرعت گرفته است.
رئیس شورای عالی تمبر تصریح کرد: برای تحقق این رویکرد از سازمان‌های دولتی و مردم‌نهاد متولی در حوزه‌های مختلف مشاوره گرفتیم و در مرحلة اول ۳۲ عنوان تمبر نکوداشت ملی به تصویب شورای تمبر رسید.
هادیان ادامه داد: در این مرحله مشاهیری چون حاج حسین‌آقا ملک، واقف بزرگ آستان قدس رضوی؛ کمال‌الملک، نقاش؛ کیومرث صابری فومنی، طنزپرداز؛ مرتضی ممیز، طراح گرافیک؛ میرزا حسن رشدیه، بیانگذار مدارس جدید در ایران؛ جبار باغچه‌بان، بنیانگذار کودکستان و مدرسه ناشنوایان؛ طاهره صفارزاده، شاعر و مترجم قرآن؛ لوریس چکناواریان و فرهاد فخرالدینی، آهنگساز؛ هوشنگ مرادی کرمانی و توران میرهادی، نویسندگان حوزه کودکان و نوجوانان؛ ایرج افشار، ایرانشناس؛ عزت‌الله انتظامی و علی نصیریان، بازیگر؛ محمود فرشچیان، نقاش؛ علی حاتمی و عباس کیارستمی، نویسنده و کارگردان؛ هوشنگ ابتهاج، شاعر؛ محمدرضا شجریان، خواننده؛ سیدعبدالله انوار، تهرانشناس؛خواجه نصیرالدین طوسی، دانشمند و علی دایی، فوتبالیست و آقای گل ایران در قالب تمبر نکوداشت ملی تصویب شدند و به تدریج در مناسب‌های مناسب به زیور طبع آراسته می شوند.
وی افزود: در این جلسه تمبر نکوداشت دهه محرم مزین به تابلویی ارزشمند از سبک نقاشی قهوه‌خانه‌ای با عنوان پرده مصیبت کربلا اثر حسین قوللرآغاسی نیز به تصویب رسید.

همچنین تمبرهای چهاربلوکی پیشگامان هنر نقاشی خط با آثار برجسته‌ای از محمد احصایی، حسین زنده‌رودی، فرامرز پیلارام و رضا مافی؛ و پیشگامان نقاشی طبیعت‌گرا با آثار برجسته‌ای از سهراب سپهری، ابوالقاسم سعیدی، منوچهر یکتایی و پرویز کلانتری نیز به تصویب شورا رسید.

رئیس شورای عالی تمبر همچنین گفت: تمبر نکوداشت تولید واکسن ایرانی نیز در این جلسه مصوب شد و به زودی در مراسمی نمادین رونمایی می شود.
رئیس شورای عالی تمبر ادامه داد: امیدواریم بتوانیم باهمراهی و مشاوره تمامی نهادهای دلسوز فرهنگ و هنر ایران‌زمین سایر ظرفیت‌های مغفول مانده را نیز شناسایی و در چرخه تصویب و انتشار تمبر قرار دهیم.